RPH



Rancangan Pengajaran Makro  Pendidikan Islam
Tarikh : 2.Nov.2012 (Jumaat)
Kelas : 3P
Matapelajaran:Pendidikan Islam.(Akhlak)
Tajuk : Akhlak.
Sub Tajuk: Adab Menghidang Makanan dan Minuman.
Objektif pembelajaran:
1.Menyatakanalat-alat untuk menghidang makanan dan minuman.
2.Menyebut adab-adab menghidang makanan dan minuman.
3.Menyenaraikan faedah beradab semasa menghidang makanan dan minuman.
Pengetahuan sedia ada:Murid biasa melihat ibu mereka menghidang makanan dan minuman di rumah.
Bahan : Kad Bergambar,Lembaran Kerja,Sudu,Garfu,Pinggan,Jug,Piring,Kuih dan air milo.
Nilai :Ikhlas,Jujur,Bertanggungjawab dan Sabar,
Kemahiran: Menilai dan menghafaz

Langkah/masa
Isi Pelajaran
Aktiviti p&p
catatan


Aktiviti guru
Aktiviti murid


Set induksi
(3 minit)

Gambar makanan yang dihidang dengan beradab

1.Guru menunjukkan gambar tersebut dan bersoaljawab dengan murid : 1.Ini gambar apa?
2.Nampak sedap tak makanan ini?
3.Adakah kamu rasa nak makan?
2.Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk p & p hari ini iaitu Adab menghidang Makanan dan Minuman.


1.Murid memerhati gambar tersebut

2.Murid-murid menjawab soalan yang diajukan oleh guru.

Kaedah: Soaljawab.
Strategi:
menggunakanKad gambar.

Perkembangan
Langkah 1
(3 minit)

Alat-alat untuk Menghidang.

Guru menunjukkan alat alat : sudu,garfu,
Cawan,jug,piring
Pinggan,air milo
dan kuih


Murid menyebut nama alat-alat tersebut

Kaedah:Bersoaljawab
Strategi: Mempamerkan alat-alat atau bahan
-bahan maujud.

Langkah 2
(13 minit)

Adab-adab menghidang makanan dan Minuman :
a)Membaca “Bismillah”
b)Mengelap alat-alat tersebut dengan tuala bersih atau tisu.
c)Menggunakan alat-alat yang bersih dan elok sahaja.
d)Menyusun hidangan dengan kemas dan teratur.

1.Guru menunjukkan cara-cara menghidang makanan dan minuman dengan beradab.
3.Guru membimbing murid melakukan amali menghidang makanan dan minuman.
4.Guru bersoaljawab dengan murid tentang faedah beradab ketika menghidang makanan dan minuman.


1.Murid menyebut adab-adab yang dilakukan oleh guru.
2.Beberapa orang murid melakukan demonstrasi menghidang makanan dan minuman dengan beradab.
3.murid-murid menyatakan faedah-faedah beradab ketika menghidang makanan dan minuman.

Kaedah: Tunjukcara atau demonstrasi
Strategi:Menggunakan bahan-bahan maujud.(alat-alat menghidang makanan dan minuman).

Langkah 3
(8 minit)
penilaian

1.Alat-alat menghidang makanan dan minuman.
2.Adab-adab menghidang makanan dan minuman.
3.Faedah beradab semasa menghidang makanan dan minuman.

1.Guru mengedarkan Lembaran kerja.

1.Murid-murid menjawab pada Lembaran Kerja

Kaedah:Bersoaljawab.


Strategi: Lembaran Kerja.

Penutup
(3minit)

1.Alat-alat menghidang.
2.Adab-adab menghidang.
3.Faedahberadab semasa menghidang.

Guru memberi peringatan kepada murid-murid tentang tajuk p & p dan memberi galakkan supaya murid-murid mengamalkannya di rumah mereka.

Murid menyatakan akan melakukannya di rumah masing-masing.

Kaedah: Bersoaljawab.
Strategi:Pengetahuan sedia ada murid.







Rancangan Pengajaran Makro 2 Pendidikan Islam
Tarikh : 5.Okt.2012
Kelas : 4K
Matapelajaran:Pendidikan Islam
Tajuk : Akidah
Sub Tajuk: Pahala dan Dosa.
Objektif pembelajaran:
1. Menyatakan pengertian Pahala dan Dosa.
2. Menyebut   perbuatan-perbuatan yang mendatangkan pahala dan dosa.
3.Menyenaraikan perkara-perkara yang mendatangkan pahala dan dosa kepada orang yang melakukannya.
Pengetahuan sedia ada: Murid biasa melihat,mendengar dan berhadapan dengan perbuatan baik dan jahat setiap hari.
Bahan : Naskah petikan pendek,Lembaran Kerja bergambar dan kertas A4.
Nilai : Amanah,ikhlas,jujur,sabar,bertanggungjawab,kerjasama.
Kemahiran: Membaca,menganalisa, menulis.




Langkah/masa
Isi Pelajaran
Aktiviti p&p
Catatan


Aktiviti guru
Aktiviti murid


Set induksi
(3 minit)

1.Perbuatan Pahala
2.Perbuatan Dosa

1.Guru menceritakan pengalaman dan bersoaljawab dengan murid.
2.Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk p & p hari ini.

1.Murid mendengar soalan  guru dan menjawabnya.

Kaedah: Bersoaljawab
Strategi: Cerita guru dan pengalaman murid.


Perkembangan
Langkah 1
(10 minit)

1.Pengertian Pahala.
2.Pengertian dosa.

1.Guru mengedarkan naskhah petikan pendek kepada murid-murid.
2.Guru menyoal murid tentang isi petikan.
3.Guru memberi penerangan tambahan tentang isi petikan tersebut.

1.Murid -murid lelaki dan perempuan membaca petikan tersebut bergilir-gilir secara beramai-ramai.
2.Murid-murid menjawab soalan guru berdasarkan petikan yang dibaca.

Kaedah: Bersoaljawab dan Penerangan
Strategi:  Naskhah petikan pendek.


Langkah 2
(7 minit)

1.Perbuatan Pahala.
2.Perbuatan Dosa.

1.Guru membahagikan murid kepada 4 kumpulan dan memberikan kertas A4.
2.Guru memberi arahan supaya murid-murid berbincang dan menyenaraikan perbuatan pahala dan dosa.

1.Murid-murid berbincang dalam kumpulan untuk menyenaraikan perbuatan-perbuatan pahala dan dosa seperti arahan yang diberikan oleh guru.
2.Ketua kumpulan dikehendaki membacakan hasil perbincangan.


Kaedah: Perbincangan Kumpulan.
Strategi: Kertas A4,pen atau pencil dan pensil warna.

Langkah 3
(7 minit)
Penilaian






1.Gambar-gambar yang menunjukkan perbuatan pahala dan dosa

1.Guru mengedarkan lembaran kerja.

1.Murid –murid menjawab secara individu.


Kaedah: Bersoaljawab
Strategi: Lembaran Kerja

Penutup
(3 minit)

Perbuatan pahala dan dosa.

1.Guru memberi rumusan tentang isi p & p

1.Murid mendengar.


Kaedah: Penerangan

Strategi: Lembaran Kerja



Tiada ulasan:

Catat Ulasan